Skip to content

35 Wehrli RdLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Dec 20, 2001

Property Information

Block32
Lot2.14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,090
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
35%
Improvement Value:$321,700
65%
Total Assessment$495,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,366+2.3%
2024$14,044+5.7%
2023$13,286+1.7%
2022$13,068+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5540, Page 155

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2608, Page 958

Property Built

Built

Year Built: 1979