Skip to content

2 Barstann CtLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$303,000
Last Sale Date
May 3, 1995

Property Information

Block32
Lot4.32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,052
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
37%
Improvement Value:$349,200
63%
Total Assessment$551,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,008+2.3%
2024$15,649+5.7%
2023$14,805+1.7%
2022$14,562+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 4183, Page 247

Property Sale

Sale
$222,523
DeedBook 2785, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1985