Skip to content

14 Harvest LnLong Valley, NJ 07853

Built 2000

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block33.01
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,651
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,700
27%
Improvement Value:$602,700
73%
Total Assessment$825,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,945+2.3%
2024$23,408+5.7%
2023$22,145+1.7%
2022$21,782+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft4,651DeedBook 23977, Page 1334Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$313,500

From:

To:

Sq Ft4,651DeedBook 22789, Page 563Recorded9/29/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 22275, Page 1718

Property Sale

Sale
$865,000
DeedBook 20796, Page 1928

Property Sale

Sale
$562,715
DeedBook 5247, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 2000