Skip to content

13 Rice LnLong Valley, NJ 07853

Built 2001

Last Sale Price
$880,000
Last Sale Date
Jul 25, 2023

Property Information

Block33.01
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,360
Acreage1.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,800
32%
Improvement Value:$477,800
68%
Total Assessment$702,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,382+2.3%
2024$19,926+5.7%
2023$18,851+1.7%
2022$18,542+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$880,000
Sq Ft4,360DeedBook 24634, Page 1521Recorded8/1/2023

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 5381, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5077, Page 185