Skip to content

13 W Maple AveLong Valley, NJ 07853

Last Sale Price
$223,250
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block33
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,800
54%
Improvement Value:$106,700
46%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,687+2.3%
2024$6,537+7.6%
2023$6,074+1.7%
2022$5,975+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$223,250

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 22958, Page 397Recorded8/4/2016

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4786, Page 336

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 3084, Page 202

Property Sale

Sale
$54,500
DeedBook 2656, Page 286