Skip to content

5 W Maple AveLong Valley, NJ 07853

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2005

Property Information

Block33
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
31%
Improvement Value:$280,200
69%
Total Assessment$407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810+2.3%
2024$11,545+5.7%
2023$10,922+1.7%
2022$10,743+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2743, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1880