Skip to content

17 Schooleys Mtn RdLong Valley, NJ 07853

Built 1850

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Aug 3, 1999

Property Information

Block33
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class47
Description2SF-L-2UG
Dwellings2
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
35%
Improvement Value:$202,400
65%
Total Assessment$309,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,970+2.3%
2024$8,769+5.7%
2023$8,296+1.7%
2022$8,160+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5037, Page 196

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2630, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1850