Skip to content

21 James TrlLong Valley, NJ 07853

Built 1994
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block33
Lot59
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-3AG-1BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,883
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
34%
Improvement Value:$430,300
66%
Total Assessment$650,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$17,448+1.7%
2022$17,161+1.0%
2021$16,986+2.3%
2020$16,609+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994