Skip to content

12 James TrlLong Valley, NJ 07853

Built 1990

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block33
Lot8.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,798
Acreage2.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,600
49%
Improvement Value:$289,600
51%
Total Assessment$572,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,600+2.3%
2024$16,228+5.7%
2023$15,352-13.4%
2022$17,718+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft3,798DeedBook 23704, Page 1107Recorded1/30/2020

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

Sq Ft3,798DeedBook 22603, Page 919Recorded10/9/2014

Property Sale

Sale
$574,900
DeedBook 5654, Page 237

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 5229, Page 211

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4881, Page 69

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 4485, Page 236

Property Sale

Sale
$451,400
DeedBook 3273, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1990