Skip to content

38 Middle Valley RdLong Valley, NJ 07853

Built 1992
Farm (Regular)

Last Sale Price
$526,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block33
Lot82.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,570
Acreage1.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
29%
Improvement Value:$347,700
71%
Total Assessment$489,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,209+2.3%
2024$13,891+12.2%
2023$12,382+1.7%
2022$12,179+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$526,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 23949, Page 1424Recorded12/1/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1992