Skip to content

Middle Valley Rd(Unit QFARM)Long Valley, NJ 07853

Farm (Qualified)

Last Sale Price
$526,000
Last Sale Date
Oct 28, 2020

Property Information

Block33
Lot82.02
QualifierQFARM
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-5
Sq Footage2,570
Acreage30

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$3,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$113+2.2%
2024$111+5.7%
2023$105+1.7%
2022$103+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$526,000

From:

To:

Sq Ft2,570DeedBook 23949, Page 1424Recorded12/1/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel