Skip to content

14 Zellers Rd FlLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block33
Lot82.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-2AG-3UG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,920
Acreage3.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
37%
Improvement Value:$309,700
63%
Total Assessment$492,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,290+2.3%
2024$13,970+5.7%
2023$13,216+1.7%
2022$13,000+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft2,920DeedBook 22785, Page 511Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$537,700

From:

To:

Sq Ft2,920DeedBook 22519, Page 954Recorded4/17/2014

Property Sale

Sale
$608,000
DeedBook 5927, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1976