Skip to content

143 W Springtown RdLong Valley, NJ 07853

Built 1977

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 2, 1999

Property Information

Block33
Lot88.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,372
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,500
43%
Improvement Value:$233,400
57%
Total Assessment$406,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,804+2.3%
2024$11,540+5.7%
2023$10,917+1.7%
2022$10,738+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5027, Page 173

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4092, Page 154

Property Sale

Sale
$304,000
DeedBook 2986, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1977