Skip to content

79 Schooleys Mtn Rd(Block 33 Lot 9)Long Valley, NJ 07853

Built 1800
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block33
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,616
Acreage8.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$155,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$7,836+2.1%
2017$7,678+0.9%
2016$7,610+1.1%
2015$7,529-0.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 5952, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1800