Skip to content

12 Alexandra LnLong Valley, NJ 07853

Built 2001

Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block33
Lot94.05
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,537
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,900
27%
Improvement Value:$592,100
73%
Total Assessment$815,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,643+2.3%
2024$23,113+5.7%
2023$21,866+1.7%
2022$21,508+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$915,000
Sq Ft4,537DeedBook 24492, Page 638Recorded9/14/2022

Property Sale

Sale
$623,350
DeedBook 5357, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 2001