Skip to content

9 Allyson CtLong Valley, NJ 07853

Built 2001

Last Sale Price
$617,707
Last Sale Date
Mar 14, 2001

Property Information

Block33
Lot94.12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage4,867
Acreage4.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,700
29%
Improvement Value:$549,300
71%
Total Assessment$774,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,454+2.3%
2024$21,951+7.1%
2023$20,501+1.7%
2022$20,165+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$617,707
DeedBook 5345, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 2001