Skip to content

3 Alexandra LnLong Valley, NJ 07853

Built 2001

Last Sale Price
$602,385
Last Sale Date
Mar 23, 2001

Property Information

Block33
Lot94.21
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,600
31%
Improvement Value:$495,900
69%
Total Assessment$718,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,844+2.3%
2024$20,377+5.7%
2023$19,277+1.7%
2022$18,961+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$602,385
DeedBook 5358, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 2001