Skip to content

42 Sierra DrCalifon, NJ 07830

Built 1981

Last Sale Price
$526,500
Last Sale Date
Nov 6, 2019

Property Information

Block34.01
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,396
Acreage2.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
34%
Improvement Value:$382,300
66%
Total Assessment$579,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,805+2.3%
2024$16,429+5.7%
2023$15,543+1.7%
2022$15,288+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$526,500
Sq Ft3,396DeedBook 23654, Page 944Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$325,900
DeedBook 4511, Page 240

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4013, Page 145

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 2662, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1981