Skip to content

142 Beacon Hill RdCalifon, NJ 07830

Built 1965

Owner
---
Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 2, 2025

Property Information

Block34.01
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-D-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,840
Acreage5.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,700
40%
Improvement Value:$242,000
60%
Total Assessment$403,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,711+2.3%
2024$11,449+5.7%
2023$10,831+1.7%
2022$10,654+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft2,840DeedBook 24963, Page 279Recorded8/12/2025

Property Sale

Sale
$560,100
Sq Ft2,840DeedBook 24213, Page 221Recorded9/14/2021

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,840DeedBook 23340, Page 739Recorded5/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965