Skip to content

154 W Valley Brook RdCalifon, NJ 07830

Built 1973

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jul 9, 2012

Property Information

Block34.01
Lot42
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,292
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
42%
Improvement Value:$204,200
58%
Total Assessment$349,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,130+2.3%
2024$9,903+5.7%
2023$9,369+1.7%
2022$9,215+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 22089, Page 1658

Property Built

Built

Year Built: 1973