Skip to content

Fairmount Rd(Block 34 Lot 1.01)Long Valley, NJ 07853

Built 2006
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2015

Property Information

Block34
Lot1.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF STABLE BA
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,440
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
25%
Improvement Value:$515,300
75%
Total Assessment$685,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,881+2.3%
2024$19,435+5.7%
2023$18,387+1.7%
2022$18,085+1.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6082, Page 238

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5621, Page 206