Skip to content

79 Fairmount RdLong Valley, NJ 07853

Built 2001

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Apr 19, 2023

Property Information

Block34
Lot1.10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-3AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,601
Acreage3.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,100
35%
Improvement Value:$350,500
65%
Total Assessment$537,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,596+2.3%
2024$15,246+5.7%
2023$14,424+1.7%
2022$14,187+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft3,601DeedBook 24594, Page 1255Recorded5/3/2023

Property Sale

Sale
$407,000
DeedBook 5346, Page O237

Property Built

Built

Year Built: 2001