Skip to content

44 W Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1985

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block34
Lot11.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,392
Acreage5.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
40%
Improvement Value:$245,300
60%
Total Assessment$407,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,830+2.3%
2024$11,565+5.7%
2023$10,941+1.7%
2022$10,762+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$499,900

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 23368, Page 332Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$22,602

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 22758, Page 481Recorded8/4/2015

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3333, Page 56

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 2696, Page 29