Skip to content

62 W Valley Brook Rd FlLong Valley, NJ 07853

Built 1986

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Feb 6, 2021

Property Information

Block34
Lot14.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-3BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,002
Acreage3.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,000
33%
Improvement Value:$310,200
67%
Total Assessment$463,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,437+2.3%
2024$13,136+7.3%
2023$12,243+1.7%
2022$12,042+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft3,002DeedBook 24069, Page 1743Recorded3/18/2021

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4819, Page 260

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 2915, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1986