Skip to content

76 W Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1969

Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block34
Lot24.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-2UG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,528
Acreage1.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
32%
Improvement Value:$301,700
68%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,875+2.3%
2024$12,586+5.7%
2023$11,907+1.7%
2022$11,712+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969