Skip to content

98 W Valley Brook Rd FlCalifon, NJ 07830

Built 1985

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 28, 2001

Property Information

Block34
Lot25.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page49

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,847
Acreage3.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,800
27%
Improvement Value:$417,300
73%
Total Assessment$573,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,626+2.3%
2024$16,253+5.7%
2023$15,376+1.7%
2022$15,124+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5335, Page 1

Property Sale

Sale
$293,575
DeedBook 2806, Page 1685

Property Built

Built

Year Built: 1985