Skip to content

8 Stone House RdCalifon, NJ 07830

Built 1982

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 1, 2021

Property Information

Block34
Lot30.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,056
Acreage2.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,400
45%
Improvement Value:$254,700
55%
Total Assessment$463,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,435+2.3%
2024$13,134+5.7%
2023$12,425+1.7%
2022$12,221+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$429,000

From:

To:

Sq Ft3,056DeedBook 22930, Page 21Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$559,000
DeedBook 20600, Page 711

Property Sale

Sale
$409,000
DeedBook 5180, Page 114

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5020, Page 315

Property Sale

Sale
$169,700
DeedBook 2623, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1982