Skip to content

5 Sierra DrLong Valley, NJ 07853

Built 1979

Last Sale Price
$558,000
Last Sale Date
May 27, 2010

Property Information

Block34
Lot31.35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,325
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,600
42%
Improvement Value:$285,200
58%
Total Assessment$487,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,151+2.3%
2024$13,834+5.7%
2023$13,088+1.7%
2022$12,873+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$558,000
DeedBook 21568, Page 1143

Property Sale

Sale
$151,500
DeedBook 2632, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1979