Skip to content

43 Sierra DrCalifon, NJ 07830

Built 1982

Last Sale Price
$151,000
Last Sale Date
Aug 20, 1982

Property Information

Block34
Lot34.06
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,800
46%
Improvement Value:$236,800
54%
Total Assessment$439,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503+2.3%
2024$12,217+5.8%
2023$11,544+1.7%
2022$11,351+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 2638, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 1982