Skip to content

104 Beacon Hill RdCalifon, NJ 07830

Built 1984

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block34
Lot35.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,418
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,300
28%
Improvement Value:$390,200
72%
Total Assessment$541,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,709+2.3%
2024$15,357+5.7%
2023$14,528+1.7%
2022$14,290+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 6114, Page 294

Property Sale

Sale
$560,000
DeedBook 5850, Page 196

Property Sale

Sale
$377,500
DeedBook 5066, Page 71

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2711, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1984