Skip to content

14 Winchester Dr FlCalifon, NJ 07830

Built 1983

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 29, 1988

Property Information

Block34
Lot37.07
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,815
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,700
40%
Improvement Value:$294,800
60%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,345+2.3%
2024$14,024+6.2%
2023$13,206+1.7%
2022$12,989+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 3115, Page 78

Property Sale

Sale
$208,500
DeedBook 2797, Page 7500

Property Built

Built

Year Built: 1983