Skip to content

22 Winchester Dr FlCalifon, NJ 07830

Built 1985

Last Sale Price
$623,000
Last Sale Date
Jul 31, 2007

Property Information

Block34
Lot37.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage3.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,300
36%
Improvement Value:$341,600
64%
Total Assessment$531,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,430+2.3%
2024$15,085+5.7%
2023$14,271+1.7%
2022$14,037+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$623,000
DeedBook 20885, Page 850

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 3154, Page 318

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 2777, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1985