Skip to content

8 Clearview DrLong Valley, NJ 07853

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2011

Property Information

Block34
Lot4.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF-E-2BG POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,216
Acreage2.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,800
40%
Improvement Value:$328,100
60%
Total Assessment$542,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,750+2.3%
2024$15,397+5.7%
2023$14,566+1.7%
2022$14,327+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 4683, Page 267

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 3163, Page 162

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 2839, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1986