Skip to content

14 Highland AveLong Valley, NJ 07853

Built 1988

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 1, 2004

Property Information

Block34
Lot4.23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,127
Acreage2.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,400
41%
Improvement Value:$309,600
59%
Total Assessment$522,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,143+2.3%
2024$14,804+5.7%
2023$14,005+1.7%
2022$13,776+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6085, Page 135

Property Sale

Sale
$361,000
DeedBook 3106, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2905, Page 151