Skip to content

10 Highland Ave FlLong Valley, NJ 07853

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block34
Lot4.25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2AG-2UG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,919
Acreage3.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,300
35%
Improvement Value:$395,200
65%
Total Assessment$610,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,711+2.3%
2024$17,314+5.7%
2023$16,380+1.7%
2022$16,111+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft2,919DeedBook 24919, Page 401Recorded5/16/2025

Property Sale

Sale
$659,000

From:

To:

Sq Ft2,919DeedBook 23138, Page 67Recorded6/8/2017

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 22359, Page 1645

Property Sale

Sale
$799,000
DeedBook 20605, Page 955

Property Sale

Sale
$695,000
DeedBook 5974, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4599, Page 168