Skip to content

227 W Mill RdLong Valley, NJ 07853

Built 1900

Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block34
Lot40.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2UG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,501
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
46%
Improvement Value:$135,000
54%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,003+2.4%
2024$6,840+5.9%
2023$6,458+1.7%
2022$6,348+1.1%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,501DeedBook 22694, Page 309Recorded4/16/2015

Property Built

Built

Year Built: 1900