Skip to content

73 W Mill RdLong Valley, NJ 07853

Built 1900
Public Property

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Dec 30, 2003

Property Information

Block34
Lot46.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description2SF-L COAH
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,964
Acreage1.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
54%
Improvement Value:$129,600
46%
Total Assessment$281,100

Sale
$220,000
DeedBook 6005, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1900