Skip to content

21 Valley View RdLong Valley, NJ 07853

Built 1963

Last Sale Date
Jan 8, 2016

Property Information

Block35.01
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,386
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
58%
Improvement Value:$119,800
42%
Total Assessment$288,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,372+2.3%
2024$8,185+5.7%
2023$7,743+1.7%
2022$7,616+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1963