Skip to content

5 Valley View RdLong Valley, NJ 07853

Built 1963

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block35.01
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,963
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
47%
Improvement Value:$189,100
53%
Total Assessment$357,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,383+2.3%
2024$10,150+5.7%
2023$9,602-4.5%
2022$10,057+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,963DeedBook 22607, Page 1721Recorded10/20/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963