Skip to content

6 Youngman DrLong Valley, NJ 07853

Built 1965

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Jan 20, 2017

Property Information

Block35.03
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,684
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,800
52%
Improvement Value:$157,900
48%
Total Assessment$326,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,478+2.3%
2024$9,265+5.7%
2023$8,765+1.7%
2022$8,622+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$393,000

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 23074, Page 1510Recorded2/2/2017

Property Sale

Sale
$384,900

From:

To:

Sq Ft1,684DeedBook 22577, Page 1309Recorded8/18/2014

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 21568, Page 68

Property Sale

Sale
$435,000
DeedBook 21118, Page 613

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 20586, Page 1685

Property Sale

Sale
$359,000
DeedBook 6082, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1965