Skip to content

65 Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2013

Property Information

Block35
Lot3.11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,052
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
43%
Improvement Value:$195,900
57%
Total Assessment$340,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,890+2.3%
2024$9,668+5.7%
2023$9,146+1.7%
2022$8,996+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$231,000
DeedBook 3956, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1976