Skip to content

39 E Mill RdLong Valley, NJ 07853

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 15, 2020

Property Information

Block35
Lot6.02
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-L
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,403
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,400
47%
Improvement Value:$121,400
53%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,667+2.3%
2024$6,517+5.7%
2023$6,166+1.7%
2022$6,064+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,146
DeedBook 5845, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1920