Skip to content

37 E Mill RdLong Valley, NJ 07853

Built 1880

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Jun 9, 1998

Property Information

Block35
Lot6.03
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2UG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,482
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,800
48%
Improvement Value:$120,200
52%
Total Assessment$229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,643+2.3%
2024$6,494+5.7%
2023$6,144+1.7%
2022$6,043-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 4852, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1880