Skip to content

46 Long Valley BlvdLong Valley, NJ 07853

Built 1964

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 22, 1990

Property Information

Block36.02
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BG-2AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
50%
Improvement Value:$172,800
50%
Total Assessment$344,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,997+2.3%
2024$9,773+5.7%
2023$9,246+1.7%
2022$9,094+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3361, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1964