Skip to content

41 Long Valley BlvdLong Valley, NJ 07853

Built 1964

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
May 8, 2018

Property Information

Block36.04
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-2-2BG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,900
Acreage1.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,300
56%
Improvement Value:$142,700
44%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,312+2.3%
2024$9,104+5.7%
2023$8,612+1.7%
2022$8,471+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 23348, Page 964Recorded5/22/2018

Property Built

Built

Year Built: 1964