Skip to content

88 E Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1974

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 12, 2024

Property Information

Block36
Lot24.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage2,100
Acreage6.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,200
42%
Improvement Value:$234,900
58%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,694+2.3%
2024$11,432+5.7%
2023$10,815+1.7%
2022$10,638+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,100DeedBook 24811, Page 1879Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 21568, Page 1884

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4700, Page 171

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2560, Page 432

Property Built

Built

Year Built: 1974