Skip to content

66a Old Farmers RdLong Valley, NJ 07853

Built 1992

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Aug 3, 2006

Property Information

Block36
Lot25.04
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class18
Description2SF-L-2AG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage3,040
Acreage5.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
32%
Improvement Value:$352,900
68%
Total Assessment$518,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,036+2.3%
2024$14,699+5.7%
2023$13,906+1.7%
2022$13,678+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 20588, Page 1911

Property Built

Built

Year Built: 1992