Skip to content

146 E Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1965

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 25, 2018

Property Information

Block36
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF-Z-2BG
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,859
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
42%
Improvement Value:$183,300
58%
Total Assessment$316,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+2.3%
2024$8,970+5.7%
2023$8,486+1.7%
2022$8,347+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft1,859DeedBook 23426, Page 1630Recorded10/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965