Skip to content

153 E Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1900

Last Sale Price
$419,900
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block37
Lot10.01
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF-L POOL
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,784
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
40%
Improvement Value:$192,100
60%
Total Assessment$320,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,286+2.3%
2024$9,078+5.7%
2023$8,588+1.7%
2022$8,447+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$419,900

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 23196, Page 39Recorded8/30/2017

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6168, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 3337, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1900