Skip to content

83 E Valley Brook RdLong Valley, NJ 07853

Built 1890

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block37
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2DG/BARN
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage---
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,300
44%
Improvement Value:$185,000
56%
Total Assessment$330,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+2.3%
2024$9,367+5.7%
2023$8,862+1.7%
2022$8,717+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900
DeedBook 6177, Page 267

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5285, Page 49

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2896, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1890